Chcete si pořídit vlastní byt, ale protože se jedná o velkou investici, nespokojíte se s kompromisy. A protože jste původně byt nebudovali vy, koupíte jej ve stavu, který kompromisní je. Taková situace vybízí k rekonstrukci.
Stačí se zeptat vašich známých, kteří mají rekonstrukci za sebou a většina vám řekne to stejné. “Připrav si na to fakt hodně peněz” a nebo “Připrav se na to, že rekonstrukce bude trvat opravdu dlouho”. Obojí může být pravdou, ale jen v případě, že se na rekonstrukci dobře nepřipravíte. Jak finanční nákladovost, tak časová náročnost jsou totiž faktory, které se dají správnou přípravou značně ovlivnit. Tak pojďme na to.
Kompletní nebo částečná rekonstrukce
Nejvíce ze všeho záleží na rozsahu vaší rekonstrukce. Chcete pouze přidat jednu příčku v dětském pokoji? V takovém případě vaši rekonstrukci mnoho proměnných neohrozí. Pokud však chcete měnit celou koupelnu a do toho bourat příčky v obýváku, aby byl dle nejnovějších trendů, najednou vznikne v celém projektu mnoho prostoru pro špatné plánování.
Na začátek si tedy ujasněte, jaký rozsah vaše rekonstrukce bude mít a dle toho plánujte dále. V případě malé rekonstrukce nemusí být problém plánovat svépomocí. V případě opravdu rozsáhlé rekonstrukce přizvěte k plánování projektanta, který vám vysvětlí, jaké z příček jsou nosné a nebo kde v kuchyni rozhodně neplánovat dřez. V případě nosných příček to bude taky právě projektant, který vám připomene nutnost stavebního povolení či souhlasu SVJ.
Časový plán rekonstrukce bytu
I když rekonstrukce není ani zdaleka tak náročná jako stavba nového domu, nemyslete si, že plánování je otázkou týdne. Dobré je začít s přípravami 3-6 měsíců předem. Proč? Vše začíná financováním. Budete platit rekonstrukci z našetřených prostředků? Potom vás tento krok nezdrží. Majorita čechů se ale rozhoduje pro spotřebitelskou půjčku nebo některý z účelových úvěrů. Vhodným prostředkem může být například americká hypotéka.
Zajištění úvěru typicky pár týdnů až měsíc zabere a vy tak máte prostor nechat vašeho finančního specialistu vyjednat ty skutečně nejlepší podmínky na trhu. Kdybyste nevěděli, kde najít toho optimálního specialistu, stačí vyplnit formulář na stránce ZDE a my vám vybereme takového poradce, u kterého budete mít největší pravděpodobnost, že úvěr skutečně získáte. V rámci časového plánování je také vhodné s pomocí projektanta a firem či řemeslníků, kteří budou rekonstrukci provádět, zjistit, jak na sebe práce navazují a kolik času zaberou. Následně se dá využít jednoduchého tzv. Ganttova diagramu, pomocí kterého si lépe představíte, jak budou práce postupovat.
Výsledný projekt tak může vypadat následovně (zdroj https://www.projektove.cz/vlastnosti/ganttuv-diagram):
Finanční plán
V předchozím odstavci jsme otevřeli téma financování projektu rekonstrukce. Jak ale zjistit částku, o kterou si máte finančnímu specialistovi říct? Standardní postup je takový, že sečtete částky, které vám nadiktují smluvní dodavatelé (zedník, truhlář, elektrikář apod.) a nad připočtete 25 % jako rezervu “pro každý případ”.
Úplně jsme přeskočili otázku, zda jsou práce, které si zvládne člověk udělat sám. A ano, určitě jsou. Kromě uklízecích prací ale nedoporučujeme provádět jakékoli stavební úpravy svépomocí. Odborníci jsou odborníky proto, že podobnou rekonstrukci prováděli již mnohokrát a ušetří vám tak stovky hodin času a někdy taky peníze.
Hodně štěstí u rekonstrukce a šťastnou ruku při výběru dodavatele. A nezapomeňte, že pro řešení financování jsme tady my. Zaloto. Pokud stále hypotéku nemáte, pokračujte formulářem níže: