Ve středu 22.6. se uskuteční poslední zasedání rady České národní banky v čele s Jiřím Rusnokem. V souvislosti s tím se hovoří o posledním zásadním zvýšení sazeb ČNB, jak mimo jiné sám avizoval i Jiří Rusnok. Na jak velký skok se připravit? A jak rozhodnutí bankovní rady ČNB ovlivní trh hypoték?
Levná hypotéka: Máme poslední šanci?
Kromě Jiřího Rusnoka se nechalo slyšet i několik dalších členů rady ČNB, že se vzhledem k stoupající inflaci přiklání k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na středečním zasedání. Diskutuje se o navýšení o 0,5 procentního bodu. Ať už ovšem půjde o jakékoli navýšení, hypotéka se bude taktéž zdražovat .
Aktuální průměrná úroková sazba dle Fincentrum Hypoindex je 5,71 %. V následujících týdnech a měsících ale může překonat hranici i 7 %. Pro žadatele o hypoteční úvěr je tak dnes ideální čas podat žádost a zafixovat si nízkou úrokovou sazbu. V blízké budoucnosti totiž nezískají nižší sazbu, než tu dnes nabízenou.
Proč ČNB zvedá úrokové sazby?
ČNB zvedá úrokové sazby (lombardní, 2T repo a diskontní sazbu) pro snížení stále rostoucí inflace, která v květnu činila meziročně 16 %. Pomocí vyšších úrokových sazeb se snaží ČNB zpomalit ekonomiku, tzn. zajistit snížení poptávky a následný pokles cen produktů spotřebního koše.
Co je repo sazba?
Nejčastěji skloňovanou úrokovou sazbou v souvisloti s ČNB je 2T repo sazba, která patří mezi tři základní měnověpolitické úrokové sazby ČNB a kterou se úročí nadbytečná likvidita komerčních bank.
V momentě, kdy je v oběhu příliš mnoho peněz a stoupá inflace, stahuje ČNB nadbytečnou likviditu, tj. nadbytečné peněžní prostředky, od komerčních bank a výměnou za to jim poskytuje cenné papíry. Ty následně po uplynutí dvoutýdenního tendru odkupuje zpět za výše zmíněnou 2T repo sazbu. Prostřednictvím repo operace tak ČNB sníží objem peněz v oběhu a zároveň i potlačí inflaci.
Aktuálně je 2T repo sazba 5,75 %, ale očekává se další růst.
Základní úroková sazba ČNB
Následné základní měnověpolitické sazby jsou lombardní a diskontní sazba ČNB, které také ovlivňují míru inflace.
Lombardní úroková sazba je úroková sazba, která stanovuje horní hranici pohybu krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. Zároveň představuje výši úroku úvěru komerčních bank, kterým ČNB přes noc půjčí svou likviditu v rámci zapůjčení facility. Podmínkou je uzavřená předběžná repo smlouva. Lombardní sazba je zpravidla vyšší než 2T repo sazba.
Diskontní úroková sazba se používá pro ukládání přebytečné likvidity (volných peněz) komerčních bank u ČNB mimo repo operace a ve většině případu je nižší než 2T repo sazba.
Nová bankovní rada ČNB
Od 1.7. se změní nejen guvernér ČNB, ale i složení bankovní rady ČNB. K 30.6. končí mandát v radě ČNB Jiřímu Rusnokovi, Tomáš Nidetzkému a Vojtěchu Bendovi. Miloš Zeman se rozhodl neprodloužit mandát Nidetzkému ani Bendovi, kteří na rozdíl od Rusnoka mohli být znovu jmenovaní, a na jejich místo nominoval Evu Zamrazilovou, Karin Kubelkovou a Jana Fraita.
Nová rada ČNB se tak bude skládat z nového guvernéra Aleše Michla, Evy Zamrazilové, Karin Kubelkové, Jana Fraita, Marka Mory, Oldřicha Dědka a Tomáše Holuba.
Ačkoli je Aleš Michl odpůrcem aktuálního zvyšování úrokových sazeb, není jasné, jak dopadne první ČNB zasedání, kde bude již zástavat svou novou funkci. Záleží, jak se k otázce postaví i další členové bankovní rady a jak se vyvine inflační situace. Sám Aleš Michl nezavrhuje ani možnost, že by se úrokové sazby na srpnovém zasedání ponechaly na stejné hladině, kterou stanoví rada ČNB na středečním zasedání. Pokles úrokových sazeb hypoték tak není ani s novým guvernérem ČNB jistý.