Dříve oblíbený produkt, dnes podle některých spíše přehlížený. Co ubírá stavebnímu spoření na atraktivitě? A co bychom na něm měli naopak ocenit? Pojďte se s námi podívat zblízka na všechny stránky stavebního spoření.
Podmínky stavebního spoření
Stavební spoření si může zřídit kdokoli starší 18 let. V případě, že je stavební spoření vytvořené pro dítě, musí ho zřídit jeho zákonný zástupce. Obecně se uvádí, že byste měli odvádět 1 700 Kč měsíčně nebo 20 000 Kč ročně, abyste plně využili výhod stavebního spoření. Toto je totiž minimální částka, s kterou získáte plný příspěvek od státu, tj. 2 000 Kč ročně. Peníze můžete ale vkládat na měsíční i roční bází podle toho, kterou variantu preferujete.
Výše měsíčního vkladu se odvíjí od cílové částky, kterou jste si zvolili. Nejméně můžete zvolit 100 000 Kč, což je v přepočtu 500 Kč měsíčně (minimální měsíční splátka je 0,5 % z cílové částky). Další podmínka pro získání ročního příspěvku od státu je minimálně 6 let spoření. Naspořenou částku si můžete vybrat případně i dříve, ale přijdete o všechny příspěvky, které vám stal dal.
Výhody & nevýhody
Abychom lépe vysvětlili, proč zájem o stavební spoření upadá, sepsali jsme pro vás základní výhody a nevýhody.
Výhodami jsou:
- Příspěvek od státu až 2 000 Kč ročně
- Předem jasný výnos
- Spořením můžete financovat cokoli
- Možnost získat úvěr ze stavebního spoření (např. na rekonstrukci)
- Naspořená částka může sloužit jako dobrý start dospělého života vašich dětí