Uvažujete o koupi nemovitosti, nebo jste snad již našli tu pravou? Podívejte se, jak krok po kroku zařídit i její financování pomocí hypotéky.
Vejce vs. Slepice
Tradiční hádka, zda byla dřív hypotéka nebo nemovitost, je dnes minulostí. Obě varianty jsou správně a záleží pouze na vás, pro kterou se rozhodnete. Pokud ovšem intenzivně hledáte tu pravou nemovitost, je výhodné začít současně řešit i hypoteční úvěr. S předschváleným úvěrem získáte oproti ostatním zájemcům nespornou výhodu.
Než podáte žádost
Existuje několik faktorů, které ovlivňují vaše šance na schválení žádosti o úvěr. Vyhněte se zbytečným komplikacím a zvyšte své šance pomocí několika jednoduchých kroků.
- Konsolidujte veškeré jiné úvěry.
- Zrušte kontokorent a kreditní karty, pokud je to možné.
- Podejte žádost o úvěr se spolužadatelem. Vaše příjmy se sečtou a v očích banky budete důvěryhodnější a zároveň dosáhnete na vyšší úvěr, pokud bude potřeba.
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?
Zařízení hypotéky je velmi individuální a její doba se odvíjí od spousty faktorů, které občas ani nemůžete ovlivnit (např. rychlost banky při schválení vaší žádosti). V průměru se ovšem jedná o 3 - 4 týdny. Pokud je to možné, vyhraďte si na vyřízení hypotéky dostatek času. Celý proces tak bude více poklidný.
Co je potřeba k vyřízení hypotéky?
Bohužel ani na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět, protože ke každému využití hypotéky dokládáte odlišné dokumenty. Počítejte ale s tím, že tyto dokumenty budete muset doložit určitě:
- občanský průkaz (některé banky vyžadují i druhý doklad totožnosti),
- potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele (v některých případech i měsíční výpisy z účtu),
- daňové přiznání (pokud jste OSVČ),
- kupní smlouva či její návrh,
- výpis z katastru,
- ocenění nemovitosti,
- potvrzení o výdajích (smlouva o dalším úvěru/leasingu/půjčce; smlouva o stavebním spoření/doplňkovém penzijním pojištění; doklad o dalších pravidelných výdajích - např. výživné apod.).
Dále záleží na konkrétních požadavcích banky, u které o úvěr žádáte.
Co je to bonita?
Bonita vyjadřuje dlužníkovu schopnost splácet, tzn. banka pomocí bonity zjišťuje, jak vysoká je pravděpodobnost, že přestanete během čerpání úvěru splácet. Bonita je někdy označována i jako scoring, při kterém banka posuzuje veškeré okolnosti, které by mohly mít vliv na vaší schopnost splácet. Setkáte se tak s otázkami ohledně vašeho zaměstnání, výše příjmů a výdajů či splácení předešlých úvěrů.
Zvažujete i vy koupi nemovitosti? Zaloto vám vybere toho nejvhodnějšího finančního poradce z celé ČR. Stačí vyplnit formulář a ještě dnes se můžete setkat online či offline, jak si přejete, s finančním poradcem.