Každý rok se u 400 tisíc dětí do 19 let objeví onkologické onemocnění. Úspěšnost léčby je v zemích s vysokým příjmem (např. ČR) vyšší než 80 %. Kromě obrovské zátěže na dítě jde ale i o nápor na psychiku okolí a finanční rozpočet rodiny. Proto je důležité myslet i na takto děsivé scénáře a být pro jistotu připraven.
Abyste v těžkých chvílích nemuseli myslet na finance, je tu pro vás životní pojištění, které se o vše postará za vás. Připravili jsme si pro vás několik bodů, na které nesmíte při sjednávání životního pojištění pro děti zapomenout.
Rodiče na prvním místě
Mnoho rodičů pospíchá s životní pojistkou pro děti a zřizují ji téměř společně s porodem. Než ovšem přistoupí k pojistce pro dítě, měli by nejdříve upravit své vlastní životní pojištění.
Společně s příchodem dítěte roste rodičům zodpovědnost i náklady. V případě, že by došlo k úmrtí rodiče či vážnému onemocnění / zranění, které by mu znemožnilo dále vydělávat, je nutné finančně zajistit nejen rodiče samotného, ale nově i potomka. Zřízení životního pojištění pro dítě se tak doporučuje nejdříve od nástupu do mateřské školky, případně školy.
Úrazové pojištění pro děti vs. životní pojištění dětí
Při rozhodování mezi úrazovým a životním pojištěním pro děti je ve většině případů výhodnější volbou životní pojištění pro děti. Úrazové pojištění totiž kryje pouze následky úrazů, kdežto do životního pojištění se počítají i následky nemocí.
Na co si dát pozor při výběru?
Každá pojišťovna nabízí různé výhody životního pojištění pro děti. Abyste vybrali to nejvýhodnější, je důležité se zaměřit na následující položky.
První rozdíl v nabídkách pojišťoven tvoří denní dávka odškodného, která může být vyplácena buď ihned po stanovení diagnózy, nebo až po dokončení léčby. Záleží tak na vašem uvážení, zda-li je pro váš rodinný rozpočet výhodnější získat okamžitou finanční pomoc, nebo až později celkovou náhradu.
Rozhodujícím faktorem je pro mnohé i délka platnosti pojištění. Některé pojišťovny na trhu nabízí vedení pojištění až do věku 21 či dokonce 26 let dítěte - s podmínkou statusu studenta. Potomek tak získá i po dovršení dospělosti nižší cenu životního pojištění. V případě, že by si po 18. narozeninách zřizoval dospělou životní pojistku, byla by měsíční splátka násobně vyšší.
Důležité je prozkoumat i konkrétní rozsah vážných onemocnění, které daná pojišťovna pokrývá. Některé pojišťovny mají oproti ostatním zbytečně krátký seznam vážných nemocí.
Poslední rozdíl je v plnění pojistky, které může být buď lineární, nebo progresivní. Např. pokud dítě důsledkem úrazu přijde o zrak, pojišťovna vyplatí procentuální částku z výše pojistného dle svého hodnocení daného poškození. Dejme tomu, že ztrátu zraku hodnotí 40 % a výše pojistky je 1 milion korun. V takovém případě by vám pojišťovna vyplatila 400 tisíc korun jako kompenzaci, pokud byste měli sjednané lineární plnění. Naopak při progresivním plnění, záleží jakou progresi přiděluje pojišťovna úrazům s 40% hodnocením. Dejme tomu, že mezi 25 a 50 % jde o dvou násobnou progresi. Výsledných 400 tisíc korun se tak vynásobí ještě dvou násobnou progresí a vy tak získáte 800 tisíc korun od pojišťovny. Progresivní plnění je ovšem kompenzováno dražším pojistným.
Životní pojištění pro děti se spořením
Častým marketingovým lákadlem je dětské pojištění se spořením. Ve většině případů lze ovšem dítěti zařídit mnohem výhodnější spoření, které mu zajistí oporu při vstupu do dospělého života. Jako spoření pro děti se kromě investic nabízí například stavební spoření.
Nezapomeňte aktualizovat podmínky pojištění
Často opomíjenou součástí životního pojištění pro dítě je jeho aktualizace společně s věkem dítěte. Vašemu tříletému dítěti hrozí jiná onemocnění a zranění než patnáctiletému. Stejně tak vaše příjmy jako rodiče se mohou s postupem času měnit. Proto je důležité pojistku v průběhu let měnit.
Kdo může zřídit životní pojištění pro dítě?
Pojistit dítě může jak jeho právní zástupce, tak prarodiče, či jakýkoliv jiný dospělý, který má k dítěti blízko.