Snaží se přinést revoluci. Chtějí zpomalit čas. A zachránit naši nejdražší. Planetu. To je Slow Femme, magazín o udržitelné módě, která znamená víc než povrchní hru barev v šatníku. Jak se daří přinést změnu do českých domácností? A jakou roli ve vývoji slow fashion hraje inflace? Společně s Karolínou Břinkovou, spoluzakladatelkou Slow Femme, jsme se podívali na udržitelnost z finanční stránky.
Zaloto se ptá
Váš magazín se dlouhodobě zasazuje o popularizaci udržitelné módy, která je šetrná k životnímu prostředí. V naší společnosti ovšem stále převládá taktika Co oči nevidí, to srdce nebolí. Sobecky zavíráme oči nad vším, co by jakkoli omezilo náš konzumní styl života. Aktuálně se ovšem potýkáme s vysokou inflací a průměrný konzument se tak musí více rozmýšlet, co přesně si koupí. Může tak mít inflace vlastně pozitivní vliv na upřednostnění udržitelné módy, která kromě jiného vydrží lidem déle než tzv. fast fashion oblečení? Nebo stoupající ceny naopak nahrávají fast fashion obchodům, které jsou levnější než udržitelná móda?
Osobně si nemyslím, že by během inflace stoupla ochota Čechů investovat do zodpovědně vyrobené, etické módy. V rámci úspor nebude ochota platit víc. Naopak pevně věřím, že se se zvyšujícími cenami začneme k věcem (nejen oblečení) chovat šetrněji. To znamená, že si 2x rozmyslíme, než si novou věc koupíme, budeme nosit to, co už vlastníme a současně k jakémukoli nákupu budeme přistupovat tak, že nám daná věc musí sloužit co nejdéle.
Dokážete uvést praktický příklad, proč je udržitelná móda z finančního hlediska výhodnější než fast fashion móda?
Myslím, že to hezky vystihuje princip Cost per Wear neboli cena za jedno nošení. Ta se počítá jako cena oblečení vydělená počtem nošení daného kusu. Pokud si koupíme levné tričko z řetězce s fast fashion, pravděpodobně ho nebudeme nosit tolikrát jako jiné kvalitnější kousky, protože se velmi brzy ošoupá, a tedy cena za jedno nošení bude poměrně vysoká. U dražšího kousku, který nám vydrží dlouhá léta, bude ale cena CPW mnohem nižší. Přestože zaplatíme na začátku vyšší částku, budeme-li nosit třeba kvalitní kabát deset let, jeho výsledná cena za jedno nošení bude zanedbatelná. Proto se vyplatí vybírat raději kvalitu nad kvantitou.