Touha po vlastním bydlení je v české společnosti hluboce zakořeněna a neustupuje ani s mladšími generacemi. Dle studie sociologického ústavu Akademie věd bydlí ve svém 29 % českých občanů ve věkovém rozmezí 18 až 35 let. Česká republika se drží na předních příčkách podílu vlastního bydlení i v Evropské unii. Data Eurostatu ukázala 78,2 % Čechů, kteří bydlí ve vlastním. Oproti Německu, kde vlastní bydlení využívá pouze 50,5 % obyvatel, se tak jedná o skokový rozdíl.
Právě pro mladé je ale dnes čím dál těžší dosáhnout na vlastní bydlení. Jedním z důvodů je mimo jiné jejich partnerský život. Přibývá totiž svobodných žen i mužů, pro které je hypotéka nedosažitelná kvůli nízkému příjmu. Pokud by žádali o úvěr s partnerem/partnerkou, byla by pro ně hypotéka o mnoho přístupnější. Spolužadatelem pro vás ovšem nemusí být pouze partner/-ka, ale i blízký přítel, rodič či kdokoli jiný, kdo je vám blízký. Partnerský život nehraje v žádosti o hypotéku žádnou roli. Výjimkou je manželství, v takovém případě musí o hypotéku žádat oba manželé.
Kdo může být spolužadatelem o hypotéku?
Spolužadatelem může být kdokoliv starší 18 let. Na vztahu spolužadatelů nezáleží, můžete tak o hypoteční úvěr požádat s partnerem, manželem, rodinným příbuzným, přítelem či s kýmkoli jiným. Spolužadatelé nabývají stejných práv a povinností.
Co musí splňovat spolužadatel?
Spolužadatel o hypotéku musí splňovat stejné podmínky jako žadatel, např. být dostatečně bonitní.
Kolik lidí může žádat o hypotéku?
Maximální počet spolužadatelů o hypoteční úvěr je 4.
Výhoda spolužadatele
Nejčastější důvod žádosti o hypoteční úvěr se spolužadatelem je součet příjmů, díky kterým dosáhnete na vyšší maximální částku úvěru či nižší úrokovou sazbu.
Vzorový příklad:
Panu Novákovi je 30 let a chtěl by si pořídit byt na jihu Moravy za 5 milionu korun. Není OSVČ a jeho čistý měsíční plat je 35 tisíc korun.
LTV: Maximální výše úvěru -> 4 500 000 Kč
DTI: Maximální výše úvěru -> 3 990 000 Kč
DSTI: Maximální výše měsíčních splátek všech úvěrů -> 17 500 Kč
V takovém případě by pan Novák musel mít naspořeno více jak milion korun - pokud počítáme pouze povinné parametry, které musí banka posuzovat. S aktuální úrokovou mírou 5,5 % a splatností 30 let vychází splátka 22 654 Kč, tzn. že na takovou hypotéku pan Novák nedosáhne.
Přizve proto svého přítele pana Horáka, aby se stal spolužadatelem. Společně se rozhodnou koupit dům ve stejné lokalitě za 6,5 milionu korun, který budou sdílet. V horním patře si udělá byt pan Novák a dole pan Horák. Pan Horák taktéž není OSVČ, je mu 32 let a jeho čistý měsíční plat je 30 000 korun.
LTV: Maximální výše úvěru -> 5 850 000 Kč
DTI: Maximální výše úvěru -> 7 410 000 Kč
DSTI: Maximální výše měsíčních splátek všech úvěrů -> 32 500 Kč, tj. 16 250 Kč každý
Měsíční splátka 32 500 Kč s úrokovou sazbou 5,5 % a splatností 30 let vychází na celkovou výši úvěru 5 720 000 Kč, tzn. že pan Novák s Horákem potřebují mít naspořeno pouze 780 000 Kč. Ve výsledku je toto řešení výhodnější. Pánové si koupí hodnotnější nemovitost, získají zahradu a dokonce budou mít i výhodnější podmínky a nižší splátky.
Levná hypotéka: Jak si ji zajistit?
V případě, že ani se spolužadatelem nedosáhnete na hypotéku, nabízí se další možnosti, jak ušetřit. Banky se dnes více než kdy jindy zaměřují právě na mladé žadatele, pro které připravili několik akcí. Tu nejvýhodnější pro vás najde finanční poradce.
Česká spořitelna a ČSOB bojují za zelenou budoucnost a vy díky ní můžete ušetřit na hypotéce. K hypotéce na úspornou domácnost získáte nižší úrokovou sazbu i další zvýhodněné podmínky.
I přes nepříznivé podmínky na hypotečním trhu je levná hypotéka stále dosažitelná, pokud vše správně zkombinujete. S nejvýhodnější žádostí vám zdarma pomůže finanční poradce, který nezávisle porovná všechny nabídky na trhu a vyhodnotí tu nejlepší právě pro vás.