Sáhnout si na ně nemůžete, ale vytěžit by některé šly. Mnozí slibují, že s nimi porazíte inflaci, druzí před nimi varují a zakazují jejich užití. Jde o futuristický pokus přinést měnu budoucnosti, nebo o moderní praní peněz na černém trhu? Pojďme se podívat na kryptoměny zblízka.
Jedno krypto vládne všem
Bitcoin, nejvíce skloňovaná kryptoměna na světě. Zrodil se v roce 2009 zpod rukou Satoshiho Nakamota, či skupiny nadšenců, kteří se skrývají pod jeho jménem. Právě na kombinaci tajemna a zakázaného ovoce vsází marketing kryptoměn a nutno dodat, že to opravdu přináší opojné vzrušení nejednoho investora.
Momentální cena bitcoinu se pohybuje kolem 900 000 Kč a první příčky žebříčku kryptoměn se podle svých příznivců jen tak nevzdá. Daleko za ním vybíhá Ethereum, které můžete znát díky jeho nezaměnitelným tokenům, NFT. S cenou těsně za hranicí 70 000 Kč dohlédne na Bitcoin leda tak se špionážním dalekohledem, i přesto ale láká spoustu investorů právě kvůli svému využití.
Zbavte se zastaralých postupů, přichází blockchain
V souvislosti s Bitcoinem nemluvíme pouze o ekonomickém přínosu společnosti, ale i o technologickém pokroku, který nás posouvá dopředu Turingovým tempem. Právě blockchain je jedním z nádechů budoucnosti.
Zjednodušeně se jedná o veřejně přístupnou účetní knihu, do které se anonymně (každý uživatel je uveden pod číselným kódem, který zná pouze on sám) zapisuje každá transakce s Bitcoinem. Díky decentralizovanému systému Bitcoinu, tzn. proces nezaštiťuje žádná společnost, banka ani jedinec, nepodléhá ověřování transakcí žádnému prostředníkovi, ale provádí jej přímo členové systému. Tento proces je často označován jako těžba bitcoinu, protože odměnou za ověření transakce, které je technologicky i energeticky náročné, je právě “vytěžený” bitcoin.
Blockchain tak přišel se systémem, díky kterému si lidé mohou bezpečně, rychle a bez prostředníka předávat informace online. Výhody blockchainu objevily v době pandemie zejména farmaceutické firmy.