Jak vidí otázku přijetí eura přední ekonom české scény? Zaloto vyzpovídalo Lukáše Kovandu, který působí jako hlavní ekonom v Trinity bank a zároveň jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů. Pro více komentářů odebírejte náš nový newsletter, Páteční dvanáctka.
Zaloto se ptá
Proč je dnes dle některých otázka přijetí eura aktuálnější než kdy dřív a jde opravdu o zdravou cestu proti rostoucí inflaci?
Lukáš Kovanda
Česko čeká značná ekonomická tíseň. Kvůli pandemii či válce zasáhne domácnosti i firmy největší inflace od devadesátých let. Někteří říkají, že pokud bychom měli euro, inflace by byla výrazně mírnější. Není tomu tak. Ostatně největší inflaci v celé EU nyní mají země, které euro sdílí, například Estonsko. Česká inflace je v rámci EU sice výrazně nadprůměrná, ale to by byla, i pokud by Česko platilo eurem. Důvodem citelné tuzemské inflace jsou totiž kromě prudce zdražujících energií také již delší dobu výrazně rostoucí výdělky obyvatelstva a bohužel také růst cen nemovitostí. Nemovitosti ale zdražují z toho důvodu, že se málo staví, ne proto, že Česko platí korunou. Výdělky v Česku rostly v letech před pandemií mnohonásobně výrazněji než v eurozóně. Nikoli ovšem proto, že Česko platí korunou, a ne eurem. Příčinou byla nejnižší míra nezaměstnanosti v celé EU. Nezaměstnanost v Česku byla nižší dokonce i než v Japonsku, což je učebnicový příklad země s dlouhodobě extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti.