Dnešní den je zlomovým okamžikem pro mnoho žadatelů o hypoteční úvěr. Vchází totiž v platnost hned několik změn, které značně komplikují možnost dosáhnout na hypotéku. O jaké změny přesně jde, se podíváme v dnešním článku.
ČNB vs. úrokové sazby
Včerejší zasedání České národní banky přineslo opět zvýšení základní úrokové sazby. Konkrétně došlo ke zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 0,5 bazických bodů na 5 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 21 let. Zároveň bankovní rada ČNB zvýšila i diskontní sazby na 4 % a lombardní sazbu na 6 %.
Veškerá rozhodnutí jsou platná od dnešního dne, 1.4.2022. ČNB si od zvýšení sazeb slibuje mimo jiné i zkrocení inflace, která by dle odhadů mohla letos dosáhnout až 15 %. Dopad bude mít zvýšení ovšem mimo jiné i na dostupnost hypotečních úvěrů. Se zvýšením úrokových sazeb hypoték, ke kterému v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností dojde a to právě v návaznosti na zvýšení základní úrokové sazby, dosáhne na hypoteční úvěr opět méně žadatelů než dnes.
DTI, DSTI, LTV: Strašáci hypoték vrací úder
Kromě vyšších úrokových sazeb vchází dnes v platnost již delší dobu avizované změny podmínek poskytnutí hypoték, které zavedla taktéž Česká národní banka.
LTV: snížení horní hranice na osmdesát procent
LTV, neboli poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti musí dnes dosahovat maximální výše 80 %. Tato podmínka je platná pro žadatele starší 36 let. Naopak žadatele mladších 36 let se ČNB rozhodla zvýhodnit a ponechala jim horní hranici LTV na 90 %.
V praxi to znamená, že při žádosti o hypoteční úvěr na byt v hodnotě 5 mil. korun, musíte mít našetřeno minimálně 20 % celkové ceny zastavené nemovitosti (pokud jste starší 36 let). Tyto podmínky musí respektovat všechny bankovní instituce na českém trhu.
DSTI a DTI se vrací maximální limit
DTI, tj. poměr mezi výší celkového zadlužení žadatele a výší jeho čistého ročního příjmu, má od dnešního dne opět horní limit, který nesmí přesáhnout. Pro žadatele nad 36 let jde o hodnotu 8,5 a pro mladší žadatele 9,5.
Abyste dosáhli na zmiňovanou hypotéku na byt v hodnotě 5 mil. korun, musel by být váš roční čistý plat přesahovat 470 588 korun, tj. 39 216 korun měsíčně. Ovšem pouze za předpokladu, že nemáte žádné další dluhy a jste starší 36 let.
DSTI je naopak poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů včetně hypotéky, o kterou žádáte, k celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Dnes už nesmí u žadatelů nad 36 let přesáhnout hranici 45 % a pro mladší žadatele je limit 50 %.
Pro žadatele nad 36 let s příjmem 39 216 korun měsíčně, tak nesmí měsíční splátka překročit 17 647 korun.
Zaloto radí
Bojíte se, že na hypotéku kvůli změnám nedosáhnete? Vyzkoušejte hypoteční úvěr na udržitelné bydlení, u které vybrané banky zvýhodňují klienty právě s nízkoenergetickými nemovitostmi. Pokud vás trápí spíše vysoké úrokové sazby, spojte se s finančním poradcem, který pro vás najde tu nejvýhodnější nabídku na trhu.