Úspora energií nebyla nikdy tak žhavým tématem jako dnes. Čím dál více lidí se dnes zaměřuje na alternativní zdroje energie, jako jsou solární panely či tepelná čerpadla, aby ušetřili. Věděli jste ovšem, že ze špatně zatepleného domu vám může utíkat až 30 % tepla skrze zdi a 10 % skrze stará okna?
Celoroční problém
V souvislosti s nefunkčním zateplením domu se mluví převážně o úniku tepla v zimě. Problém ovšem nastává i v létě, kdy dochází ke špatné termoregulaci. Dům je pak naopak zbytečně přehřátý.
Jak zateplit starý dům?
Než vůbec přejdete k pracím, je důležité podrobit stěny domu auditu, díky kterému můžete zvolit vhodný typ zateplení. Na výběr je mokrá a suchá metoda. Způsoby zateplení se mimojiné liší i výsledným vzhledem fasády.
Chcete-li fasádu s omítkovým povrchem, je třeba zvolit mokrou metodu. V takovém případě se obvodové stěny domu zateplí vnějším zateplovacím systémem ETICS, který se skládá z tepelně izolačních desek z fasádního polystyrenu či minerální vlny. Tyto desky se následně lepí na pevný poklad na sebe v několika vrstvách.
Naopak u suché metody je výsledná fasáda se skleněným, dřevěným, keramickým či kovovým povrchem. Suchá izolace se vkládá mezi nosné prvky roštu, které jsou například z dřevěných latí. Ty musejí být řádně vysušené a impregnované. Izolace z minerální kamenné vlny se vkládá mezi rošty, které drží obklad fasády. Tím se vytvoří vzduchová mezera mezi izolací a obkladem fasády.
Kdy přejít k zateplení rodinného domu?
Zateplení domu vyžaduje venkovní teplotu mezi 5°C a 25°C. Ideálním obdobím je tak konec jara a začátek léta. V ideálním případě byste se měli vyvarovat i dešťům či vysokému větru.