Včerejší probuzení bylo trpčí, než jsme všichni předpokládali. Putinova invaze na Ukrajinu, která se během noci ocitla ve válce, předčila i ty nejhorší obavy. Smutek, rozhořčení a nepochopení doplňují zprávy o ekonomických dopadech této katastrofy.
Každý se strachem v očích sledujeme, jak se historie opakuje. Horlivě aktualizujeme Twitter, abychom odhalili další kroky hrůzného Putinova počínání. Tato válka se ovšem silně dotýká i nás, ačkoli tanky neprojíždí našimi městy. Zásadní dopad na náš každodenní život bude mít mimo jiné v podobě zvyšující se inflace.
Ekonomické dopady
Často skloňovaná ropa a zemní plyn po včerejších událostech zvýšily nekompromisně svou cenu. Poprvé od roku 2014 tak ropa překročila hranici 100 dolarů za barel. Stejně tak zdražuje i zemní plyn, konkrétně o třetinu.
Ve čtvrtek ráno spadla česká koruna k dolaru i euru nejrazantněji za uplynulé dva měsíce. I tato skutečnost ovlivní cenu energií, jejichž nákup probíhá převážně v dolarech.
Společně s korunou padají i trhy akcií a kryptoměn, zejména Bitcoin zaznamenal tvrdý pád. Investoři se proto obrací ke konzervativnějším investicím, jako je například zlato. Jeho cena oproti akciím a kryptoměnám roste.
Situaci komplikuje i obava z přerušení dovozu pšenice, jehož hlavním producentem pro Evropu je Ukrajina. Hned druhým největším producentem je Rusko, které své zásoby vyváží převážně do Afriky a Asie. Dá se tedy předpokládat, že dojde k rapidnímu nárůstu cen těchto surovin.