Finanční tíseň v nás vzbuzuje pocit stresu a pro ukončení tikajícího odpočtu bankrotu bychom udělali cokoliv. Bez přemýšlení sáhneme po prvním záchranném lanu a ani nás nenapadne se podívat, k čemu je přivázané. Po každé bouřce ale zákonitě vysvitne slunce. Podívejte se s námi, jak najít světlo na konci dluhového tunelu.
Jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme
Nebankovní půjčka je novodobou obdobou finanční jeskyňky. Naslibují cokoliv, jen aby vás lapily do svých spárů a pustily ven až v momentě, kdy vám v kapse nezbyde ani poslední pětikoruna.
Ubránit se jejich hrám je ovšem těžké. S jasně vytyčenou cílovou skupinou ví přesně, na koho cílí své reklamy a jak mají k těmto lidem promlouvat. I s vysokou dávkou kritického myšlení je tak občas těžké jejich tlakům nepodlehnout.
Jaké triky používají nebankovní společnosti?
Mezi nejčastější lákadla nebankovních půjček bývá nízká hranice úrokových sazeb, kterou na stránkách slibují. Ta ovšem nezaručuje žádné férové podmínky, protože mnohdy důležitější roli hraje opomíjené RPSN. I s lákavou nabídkou nulové úrokové sazby se v některých případech můžete dostat až na 5 000% RPSN.
Zdaleka se ale nejedná o nejděsivější nabídku na trhu. Maximální RPSN, na které jsme při průzkumu trhu narazili, je 2 697 281,32 %. Pro porovnání se výše RPSN u bezúčelových spotřebitelských úvěrů bank pohybuje mezi 15 a 25 %. V průměru se ale dá říci, že 2 000% RPSN není žádnou výjimkou.