Mezi hlavní důvody rekonstrukce střechy patří vzhled, nefunkčnost a stáří. Kvůli odhalení střechy se doporučuje k rekonstrukci období s vhodným počasím bez deště a sněhu. Ideálně tedy konec jara a léto.
Administrativa
Ve většině případů nemusíte výměnu střechy oznamovat na stavebním úřadě ani si žádat o stavební povolení. Stačí, pokud splňujete následující body:
- Výměna střešní krytiny nezasahuje do nosných konstrukcí,
- podstatně nezasahujete do vzhledu stavby,
- nemovitost se nenachází v památkové zóně a ani není vedena jako kulturní památka.
V takovém případě jde o proces udržovacích prací, na které se nevztahuje povinnost stavebního povolení.
Od 30. června 2023 dojde ovšem ke změně zákona a u střech větších než 40 m2 bude i v těchto případech vyžadováno stavební povolení.
Průběh rekonstrukce
Průběh rekonstrukce záleží na důvodu, který vás k rekonstrukci přiměl. Pokud jde pouze o estetickou vadu, bude přestavba střechy jednoduchá. Bude potřeba demontovat starou krytinu a položit novou, což je možné zvládnout i pouze s pomocí vlastních sil. Nezapomeňte odvézt starou krytinu na sběrný dvůr.
V případě stáří či nefunkčnosti střechy je vhodné k rekonstrukci přizvat i profesionály, kteří zhodnotí celkovou situaci.
Financování rekonstrukce
Vzhledem k tomu, že se cena rekonstrukce střechy pohybuje v průměru okolo 250 tis., máte na výběr z následujících typů úvěrů; spotřebitelský úvěr a překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Hypoteční úvěr by připadal v úvahu pouze v případě, že by rekonstrukce vyšla na více než 300 tisíc korun, tj. minimální výše hypotečního úvěru.
Překlenovací úvěr ze stavebního spoření má zpravidla nižší úrokovou sazbu a delší dobu splácení, díky čemuž jsou měsíční splátky nižší než u spotřebitelského úvěru. Na druhou stranu spotřebitelský úvěr je na rozdíl od úvěru ze stavebního spoření bezúčelový. Nemusíte tak dokládat žádné faktury ani fotografie.