Koupě první nemovitosti představuje pro mnohé zdlouhavý proces plný překážek. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Abyste se v ničem neztratili, připravili jsme pro vás jednoduchý průvodce koupí.
První krok
První kroky každého vedou jinou cestou a neexistuje jedna správná. Někdo začíná nejdříve výběrem nemovitosti, druhý naopak nejprve řeší otázku financování. Záleží pouze na vás, jak se rozhodnete. Důležitější je ovšem vědět, čemu se vyvarovat.
Na co si dát pozor
Při koupi nemovitosti vás může potkat několik nepříjemností. Pokud ovšem budete vědět, co si ohlídat, měl by být celý proces velmi hladký. Než přistoupíte k závazným krokům, zkontrolujte si následující věci:
- Výpis z katastru nemovitostí a listu vlastnictví, kde si zkontrolujte podrobnosti o nemovitosti a jejích vadách, zda se jedná o bytový prostor, zda se k nemovitosti neváže exekuce, zástava či soudní spory.
- Roční výpis za služby, kde naleznete přesnou výměru bytu.
- Technický stav nemovitosti.
- Znění rezervační smlouvy, které je vždy lepší předat ke kontrole advokátovi. V případě, že máte o nemovitost zájem, ale váš hypoteční úvěr je stále v řešení nebo čekáte na cokoliv jiného, vždy je důležité se pojistit právě rezervační smlouvou.
- K rezervační smlouvě se váže i rezervační poplatek. Dbejte na férové podmínky v případě zaniknutí rezervační smlouvy.
- Pokud kupujete družstevní byt, nezapomeňte si zkontrolovat veškeré povinnosti a práva, který plynou ze vztahu k SVJ.
Financování
Nemáte-li dostatek financí na koupi nemovitosti, nabízí se vám financování pomocí hypotečního úvěru, spotřebitelského úvěru nebo překlenovacího úvěru ze stavebního spoření. Vše záleží na výši úvěru.
Hypoteční úvěr
Nejlevnější variantou ze zvýše zmíněných je hypoteční úvěr. Celý proces zpracování úvěru je ovšem delší a podmínky pro získání úvěru jsou striktnější než u dalších variant. Hlavním rozdílem je i podmínka zástavy nemovitosti, tou může být buď kupovaná nemovitost či jakákoli jiná, kterou vlastníte.
Minimální výše hypotečního úvěru je 300 tisíc korun. Nejvyšší možná úvěrovaná částka je individuální a odvíjí se od LTV, DTI a DSTI. Splatnost hypotečního úvěru může trvat maximálně 40 let.
Spotřebitelský úvěr
Na pomezí hypotečního úvěru a překlenovacího úvěru ze stavebního spoření stojí spotřebitelský úvěr. Ten nabízí vhodnou alternativu pro vyšší úvěr bez nutnosti zástavy nemovitosti. Maximálně výše spotřebitelského úvěru se pohybuje pod 2 miliony korun. Značnou nevýhodou je vyšší úroková sazba oproti hypotečnímu úvěru. Naopak ale spotřebitelský úvěr láká na fakt, že je bezúčelový, tzn. nemusíte bance dokládat potvrzení o tom, na co finance využijete. Zároveň nabízí i krátkou dobu splatnosti, ve většině případů nejdéle 10 let.
Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
Poslední variantou je překlenovací úvěr ze stavebního spoření, který je stejně jako hypoteční úvěr účelový. Doba splácení se pohybuje okolo 20 let, díky čemuž jsou měsíční splátky značně nižší než u spotřebitelského úvěru.