Máte pocit, že váš domov potřebuje změnu? Nový gauč, kuchyňskou linku, nebo snad ložnici? Pojďte se s námi podívat, jak nejlépe můžete svou rekonstrukci financovat.
Máte rozpočet? A mohla bych ho vidět?
Než začnete porovnávat hypotéku a spotřebitelský úvěr, je důležité stanovit si celkový rozpočet. Od výše půjčky se totiž odvíjí i typ, který zvolíte.
Menší rekonstrukce
Pokud chcete přestavět pouze určitou část domu či bytu a vaše výdaje nepřekročí hranici 300 tisíc, máte na výběr z těchto možností financování:
A. Úvěr od stavební spořitelny
Stavební spořitelna nabízí dva typy úvěrů. Úvěr ze stavebního spoření je produktem ve věštině případů pouze pro klienty stavební spořitelny, kteří si u ní vedou stavební spoření minimálně dva roky. Další podmínkou bývá vyšší naspořená částka, která se pohybuje v rozmezí 35 až 50 % z cílové částky a určitá výše bodového ohodnocení, které přiřazuje spořitelna svým klientům.
Pokud nejste klientem stavební spořitelny, můžete si zřídit překlenovací úvěr. Ten vám bude sloužit místo úvěru ze stavebního spoření, na který se změní, jakmile překročíte dvouletou hranici stavebního spoření. To si budete muset pořídit na začátku společně s překlenovacím úvěrem.
B. Spotřebitelský úvěr od banky
Méně výhodnou možností je pak spotřebitelský úvěr. Ať už se jedná o účelový či bezúčelový úvěr, setkáte se s vyššími úrokovými sazbami, které mohou vaší rekonstrukci značně prodražit.
C. Půjčka od nebankovní společnosti
Samozřejmě se nabízí i možnost půjčky od nebankovní společnosti, po které byste ale měli sáhnout pouze v nejkrajnější situaci. Výše úroků a poplatků bývá ve většině případů několikanásobně vyšší, než u výše zmíněných příkladů.
Zvolíte-li přece jenom tuto možnost, sjednejte si konzultaci s finančním poradcem, který vám poradí, kam se obrátit a zachrání vás od špatného rozhodnutí.
Vyšší rozpočet
Pokud počítáte s výdaji přesahujícími 300 tisíc, bude nejlepší volbou hypoteční úvěr. Ten vám umožní půjčit si vyšší částku za nižší úrokovou sazbu, než byste získali u stavebního spoření či spotřebitelského úvěru.
Na druhou stranu musíte počítat s podmínkami hypotéky, mezi které mimo jiné patří i zástava nemovitosti. Pro některé to může představovat příliš velký závazek k pouhé rekonstrukci. Pokud jste ovšem vše zvládáte včas splácet, není čeho se bát.
Další překážkou může být ověření bonity klienta. Připravte se, že před schválením hypotéky si vás banka důkladně prověří. Nevyhnete se otázkám ohledně vaší práce, rodinného stavu, pravidelných měsíčních příjmů i výdajů, či dosaženého vzdělání.
Nechcete obíhat banky a stavební spořitelny a trávit hodiny vybíráním té nejvýhodnější nabídky? Domluvte si bezplatnou schůzku s finančním poradcem, který vše vyřídí za vás.