Na odchodu našich blízkých je nejděsivější rychlost, jakou musíme přejít od truchlení k vyřizování administrace. Abyste se měli o co opřít v této těžké situaci, připravili jsme pro vás průvodce pro případ, že zdědíte nemovitost zatíženou hypotékou, nebo že potřebujete vyplatit ostatní dědice, kteří vám zděděnou nemovitost přenechají.
Dědictví: všechno nebo nic
Dědictví se dělí do dvou základních neoddělitelných kategorií, aktiva (např. zmiňovaná nemovitost) a pasiva (např. hypotéka). Rozhodnete-li se dědictví přijmout, přijímáte obě složky, tzn. že buď přijmete dluhy i nabytý majetek, nebo odmítnete vše. Zákon vás ale chrání a udává, že maximální výše pasiv nesmí překročit výši aktiv. Nemusíte se tak bát, že byste zdědili více dluhů než majetku.
Nemovitost s hypotékou
V případě, že zdědíte nemovitost zatíženou hypotékou, měli byste ze všeho nejdřív informovat banku o úmrtí dlužníka. Ačkoli je těžké myslet v takové situaci na jakékoli povinnosti, je důležité obeznámit banku s touto skutečností co nejdříve. S každou nezaplacenou splátkou vám banka naúčtuje sankce, protože nezná pravý důvod opoždění platby. Zaneste proto do banky úmrtní list a domluvte si další postup. Čím dříve začnete s bankou celou situaci řešit, tím lépe.
Mezidobí od úmrtí do vyřízení dědického řízení může trvat měsíce, někdy až roky, ale povinnost splácet hypotéku trvá i tehdy. Pokud byste banku neinformovali, mohli by vám sankce vyrůst do astronomických výšin.
Po skončení dědického řízení musíte banku taktéž informovat s dokladem soudu o rozhodnutí o dědictví. Pokud souhlasíte s momentálními podmínkami hypotéky, požádáte pouze o změnu osoby dlužníka, která je ve většině bank zdarma.
Zemřel váš spoludlužník a vy nejste schopni dluh dále splácet sami?
I zde platí pravidlo, že komunikace s bankou vše usnadní. Ať už máte jakýkoli problém, informujte o situaci banku, která vám nabídne řešení. V tomto případě můžete například požádat o pomoc se splácením rodinu, nebo požádat o restrukturalizaci úvěru (tj. změna podmínek).
Jak vyplatit ostatní dědice?
Druhým častým případem je situace, kdy nemovitost zdědíte společně s dalšími dědici, kteří o ní ale nestojí a přenechají vám ji, pokud jim vyplatíte jejich podíl. Ačkoli je to překvapivé, i na tento účel získáte hypotéku. Podmínky jsou stejné jako při každé jiné žádosti o hypotéku, kdy banka ověřuje vaši bonitu, oceňuje nemovitost apod.
Jediným rozdílem je povinnost doložit usnesení soudu s doložkou o nabytí právní moci, která vám slouží jako doklad, že jste jediným vlastníkem nemovitosti a zároveň vykazuje, v jakém poměru musíte ostatní dědice vyplatit.
Jak předejít komplikacím?
I když to není příjemné, pragmatické myšlení je v tomto případě důležité. Pokud máte hypotéku, je důležité myslet na to, co by se stalo, kdybyste předčasně odešli. Zásadní je samozřejmě závěť, ve které byste měl přesně definovat, komu připadne jaký majetek a s ním spojené dluhy.
Pojištění hypotéky pro případ smrti je samozřejmě také řešením. Vychází z pojištění schopnosti splácet hypotéku, která vás chrání v případě úmrtí, ztráty zaměstnání, či náhlého onemocnění a zranění.
Potřebujete poradit s refinancováním zděděné hypotéky, nebo se sjednáním nové k vyplacení ostatních dědiců? Neváhejte se obrátit na jednoho z tisíce našich ověřených finančních poradců, kteří vám bezplatně poradí a sjednají ty nejlepší podmínky, které na dnešním trhu seženete.