Včera v podvečer oznámil Buckinghamský palác odchod jejího veličenstva královny Elizabeth II. Ve věku 96 let tak odešla nejdéle vládnoucí panovnice Velké Británie. Jak tato smutná událost pohne světovou ekonomikou?
Ihned po oznámení se ve spojitosti s odchodem královny propadla britská libra oproti americkému dolaru i euru. Euro posílilo o 0,1 % oproti libře a americký dolar vzrostl vůči libře o 0,3 %. Ač byla královna Elizabeth II. symbolem Velké Británie, její role neměla tak zásadní vliv na politické dění jako například post premiéra. Z těchto důvodů i avizovaný propad britské měny byl spíše kosmetického charakteru, který nebude mít signifikantní vliv na další vývoj kurzu libry.
Kulturní i politický přerod Velké Británie
Britská společnost dnes čelí ovšem hned několika změnám. Mimo nové hlavy státu, kterou se po smrti Elizabeth II. stal její syn Charles III., došlo před několika dny i ke jmenování nové premiérky Velké Británie. Dosavadního Borise Johnsona vystřídala v úterý bývalá ministryně zahraničních věcí Liz Truss.
Mezi priority, které Liz Truss opakovaně komunikuje, patří obnova stagnující ekonomiky, jenž sužuje Spojené království. Ve čtvrtek promlouvala Truss k parlamentu, kde představila plán boje s rostoucími cenami energií. Od 1. října plánuje Truss zastropování cen energií, což by dle ekonomů mohlo pomoci i zvyšující se inflaci. V ideálním případě by díky zastropování cen energií mohlo dojít ke snížení inflace ve Velké Británii o 5 procentních bodů. Aktuálně se Velká Británie potýká s meziroční inflací na 10,1 % (tj. data meziroční inflace v červenci 2022).
Ze zvyšující se inflace a politicko-kulturních změn, které Británie zažívá, těží především Spojené státy Americké. Kurz dolaru vůči libře nadále stoupá právě díky zmiňovaným okolnostem.
Další vývoj ekonomiky Velké Británie tak závisí především na krocích britské vlády v čele s novou premiérkou. Ty následně zásadně ovlivní i směr světové ekonomiky, i přestože nedávno přišla velká Británie o svůj post páté největší ekonomiky na světě. Na začátku září předhonila Velkou Británii ekonomika Indie. Změny v řadách britské monarchie budou mít naopak zásadnější dopad na náladu společnosti než na ekonomiku země.