Šestý díl Páteční dvanáctky, newsletteru, s kterým na pátečním pivku po práci rozhodně neztratíte nit, se nese v duchu kryptoměn. Proto jsme o věcný komentář požádali toho nejpovolanějšího ze všech, Josefa Tětka, ekonoma a kryptoměnového analytika v TopMonks.
Zaloto se ptá
Pomůže podle Vás konflikt na Ukrajině krypto-světu? Již se objevily snahy i ze strany ukrajinské vlády o dotace postižené země právě pomocí kryptoměn. Zároveň se stoupající inflací, kterou v Česku podporuje mimo jiné i momentálně geopolitická situace, se ukazuje, jak vratká je právě fiat měna. Myslíte, že sled těchto událostí přiměje české občany přeorientovat se a vložit více důvěry do kryptoměn? A v čem obecně vidíte největší přínos kryptoměn?
Josef Tětek
Události posledních let Bitcoinu určitě nahrávají. Zatímco dříve byla vysoká inflace a omezený přístup k bankovním službám záležitostí chudších, rozvojových zemí, dnes je zažíváme i my zápaďáci. Inflace okolo 10 % pravděpodobně jen tak rychle nezmizí. Na vině jsou kromě masivní tvorby nových peněz v posledních letech také vlády, které v rámci boje proti covidu přiškrtily produktivní kapacitu ekonomik všude po světě. Laicky řečeno, větší množství peněz honí menší množství zboží.
Nedávné události v Kanadě a probíhající konflikt a s ním spojené sankce pak ukázaly, že omezení přístupu k finančním službám může přijít ze dne na den a postihnout každého. Bitcoin řeší oba jmenované problémy: inflaci způsobenou státním řízením peněz i vratkost finančního systému.