Myslíte si, že jste našli ten pravý byt a chystáte se na prohlídku? Podívejte se s námi na 5 tipů, na co byste se měli zaměřit, abyste vybrali správně.
Vyražte dříve
Na prohlídku vyražte s předstihem a projděte se po okolí. Zjistěte si přesnou vzdálenost bytu od MHD. Prověřte si občanskou vybavenost v okolí a najděte si nejbližší obchody. Pokud nejde o investiční nemovitost, jedná se o váš budoucí domov. Zodpovězte si proto otázky, které jsou pro vás důležité. Je v okolí dostatek parků? Běháte každé ráno před prací? Je v okolí dostatek tras? Chodíte rádi večer na skleničku? Budete mít kam si v okolí zajít a bude cesta z centra města rychlá a bezpečná?
Zkontrolujte si inzerované údaje
V inzerátu se dozvíte mnoho užitečných informací, jako je rozloha bytu, energetická třída domu apod. Na prohlídce byste si měli všechny tyto údaje ověřit.
Výměra bytu je často udávaná včetně terasy či sklepu, aby byl inzerát atraktivnější. Přesnou velikost bytu si můžete ověřit buď pomocí ročního výpisu služeb, ve kterém jsou vždy uvedené přesné rozměry bytu, nebo si jednoduše přineste na prohlídku metr a zkontrolujte si vše sami.
Připravte si otázky
Během prohlídky budete jistě zavaleni dojmy, proto je důležité si již před schůzkou připravit otázky, které budete chtít položit makléři. Ve vašem seznamu by jistě neměly chybět následující dotazy:
- Jaký je stav stoupaček a kdy došlo k poslední výměně?
- Jaké je jádro koupelny? Jedná se o zděné jádro, nebo starší umakartové, které bude vyžadovat rekonstrukci?
- Je v bytě někde přítomná plíseň nebo praskliny na zdi?
- V jakém stavu jsou elektrické rozvody v domě a bytě samotném?
- Kdy došlo k poslední revizi kotle?
- Jací jsou sousedé? Jedná se o rodiny s dětmi, nebo seniory?
- Jak vypadají společné prostory v domě?
- Kdo se stará o úklid domu?
- Jaký je stav střechy domu a kdy došlo k poslední úpravě?
- Proč předchozí majitelé byt opouštějí?
Nechoďte sami
Vypravte se na prohlídku ve dvou, i když kupujete nemovitost pouze pro sebe. Získáte tak navíc objektivní názor někoho druhého, který si může všimnout nedostatků, které byste sami přehlédli.
Další osobou, kterou byste měli přivést s sebou, pokud máte pochyby o stavu nemovitosti, je tzv. inspektor nemovitostí, který za vás zkontroluje technický stav nemovitosti. Stejně tak pro vás vyčíslí případné nutné opravy.
Ověřte si informace
Pokud vše dopadlo na výbornou a prohlídka vás přesvědčila o koupi, ověřte si ještě před dalším krokem následující informace.
- Zkontrolujte si díky výpisu z katastru nemovitostí a listu vlastnictví podrobnosti o právních vadách nemovitosti a zda se k nemovitosti neváže exekuce, zástava či soudní spory.
- Prověřte si majitele nemovitosti, zda není v exekuci.
Pokud ani zde nenarazíte na žádné nesrovnalosti, je na čase přejít k podpisu rezervační smlouvy a koupi bytu. Na co si dát pozor při koupi bytu, se dozvíte v příštím článku.